U čemu je razlika između Touch Pro i Touch Pro Duo?
Touch Pro Duo je naš najnoviji i najnapredniji sistem za informisanje i zabavu. Kao i Touch Pro, Touch Pro Duo ima gornji ekran preko kojeg se upravlja većinom funkcija. To uključuje funkcije kao što su navigacija, telefon, mediji, kamere, parkiranje, postavke sistema, prilagodljivi početni ekrani i sve dodatne funkcije i aplikacije.
Glavna razlika u odnosu na Touch Pro Duo je uvođenje drugog ekrana osetljivog na dodir od 10”. Time se nudi kontrola više funkcija kao što su kontrole klimatizacije, klimatskih sedišta i masažnih sedišta. Takođe vam omogućava i veću fleksibilnost – na primer, na gornjem ekranu možete da koristite navigacioni sistem dok na donjem ekranu reprodukujete medije.
Takođe ima funkcije Widget, koje mogu da kontrolišu vaš telefon i medije. Time vam se omogućava brz i jednostavan pristup nekim često korišćenim funkcijama kao što su nedavni kontakti, govorna pošta i isključivanje zvuka, bez prekidanja gornjeg ekrana.
U čemu su glavne razlike između Pivi i Pivi Pro?
Touch Pro je naš potpuno novi sistem za informisanje i zabavu. Iako na površini može da izgleda slično sistemu Touch – to je potpuno novi sistem koji je ekskluzivno razvio Land Rover zajedno sa vodećim tehnološkim kompanijama u industriji kao što su Intel, HERE, Nuance i Meridian.
U nastavku je dat spisak nekoliko razlika između Touch i Touch Pro
Nove funkcije za interakciju
• Upravljajte višestrukim dodirom ili prstima povećavajte dok koristite razne funkcije.
• Prirodni glasovni dijalog (engleski (UK, SAD) mandarinski)
Nove funkcije za individualizaciju
• Višestruki početni ekrani koji se prilagođavaju korisniku
• Širi raspon korisničkih preferencija/prilagođavanja
Nove multimedijske opcije
• 10 GB ugrađene memorije za medije
• CD/DVD pogon
• Land Roverova nova funkcija More Like This (Više sličnih) koja automatski stvara plej-liste muzike na osnovu pesme koju trenutno puštate
• Funkcija dodavanja pesama na čekanje koja olakšava dodavanje pesama na vašu plej-listu bez ometanja pesme koju trenutno puštate
• Podrška za USB 3.0, HDMI i MHL (samo uz Connect Pro i sisteme Zabave na zadnjim sedištima)
Nadogradnja na Connect Pro omogućava sledeće nove funkcije:
• Interakcija sa mapom zumiranjem prstima
• Navođenje od vrata do vrata i planiranje rute putem aplikacije Route Planner i veb-sajta za Android Apple iOS (uz Connect Pro)
• Način rada Commute (Putovanje na posao i sa posla) koji uči vaša redovna putovanja i automatski prikazuje vaše procenjeno vreme dolaska na osnovu saobraćajnih uslova duž rute
• Funkcija Real Time Traffic (Saobraćaj u stvarnom vremenu) pruža vrhunske informacije o saobraćaju u upoređenju sa tradicionalnim sistemima informacija o saobraćaju koji se zasnivaju na radio-prenosu
• Podelite svoje procenjeno vreme dolaska (ETA) sa kontaktima putem imejla/SMS-a uz automatsko ažuriranje ako kasnite
• Jedno polje za pretraživanje, unos adrese i poštanskog broja
• Alternativni prikazi mape uključujući i satelitske snimke
Touch Pro takođe nudi podršku i za širok raspon opcija, uključujući:
• Virtuelni ekran sa instrumentima sa 3D prikazom mape na celom ekranu
• MeridianTM zvučni sistemi od 380 W do 1300 W
• Digitalna televizija
• Zabava na zadnjim sedištima
Kako mogu da konfigurišem/uredim prilagodljivi početni ekran?
Za dodavanje šortkata/vidžeta zadržite prst na praznom delu početnog ekrana.
Za pomeranje šortkata/vidžeta jednostavno dodirnite ikonicu za uređivanje (edit) na dnu dodirnog ekrana. Dodirnite + za izbor područja na koje želite da postavite novi šortkat/vidžet.
Za brisanje šortkata/vidžeta, povucite ga na dno Ekrana osetljivog na dodir gde će se pojaviti velika traka za brisanje.
Za premeštanje šortkata/vidžeta između početnih ekrana, povucite ga u stranu – u tom trenutku se prikazuje sledeći/prethodni početni ekran. Pustite šortkat/vidžet kada se bude nalazio na željenoj poziciji.
Šortkatovima/vidžetima možete promeniti veličinu klikom na ikonicu za promenu veličine prikazanu u donjem desnom uglu šortkata/vidžeta u načinu uređivanja (edit).
Imajte na umu da prilagodljive početne ekrane možete da konfigurišete/uredite samo kada vaše vozilo stoji.
Zašto ne mogu uvek da promenim veličinu vidžeta/šortkata na prilagodljivom početnom ekranu?
Nije svim šortkatovima/vidžetima moguće promeniti veličinu, a neki mogu da imaju ograničene mogućnosti promene veličine. Time se sprečava uticaj na ispravno funkcionisanje šortkata/vidžeta – na primer, sprečava se da ga previše smanjite.
Kreirao/la sam svoj početni ekran – da li mogu da ga postavim kao početni ekran po difoltu?
Da, moguće je da postavite svoje početne stranice tako da se uvek vratite na njih kada pritisnete dugme početne stranice. Idite na Settings (Postavke) > Home settings (Početne postavke). Jednim pritiskom dugmeta za početnu stranicu vratićete se na svoj zadati početni ekran. Uz dva pritiska na dugme za početnu stranicu možete da pregledate sve stranice, uključujući i ekran sa dodatnim funkcijama. Ovim se značajno ubrzava pristup određenim stranicama posle dodavanja više početnih stranica.
Koliko početnih ekrana mogu da kreiram?
Možete da kreirate do četiri nova početna ekrana uz fabrički postavljeni početni ekran.
Da li mogu da prilagodim fabrički postavljeni početni ekran?
Ne, tu stranicu nije moguće prilagoditi.
Da li mogu da koristim sopstvenu pozadinu?
Trenutno možete da birate samo između unapred instaliranih dizajna pozadine.
Koju funkciju ima mala četvrtasta ikonica unutar svakog kvadranta na početnom ekranu?
Mala kvadratna ikonica smeštena bočno na panelu sa glavnim funkcijama je šortkat do određene funkcije. Na primer, vaša govorna pošta, kontrole sedišta, postavljanje/poništavanje navigacionog navođenja, reprodukcija/pauza itd., zavisno od izvora medija koji koristite.
Kojim se funkcijama može upravljati kontrolama na volanu?
Zavisno od specifikacija vašeg vozila, sledećim funkcijama Touch Pro može se upravljati sa volana:
• Kontrola jačine zvuka medija, telefon, povratne informacije u Park Distance Control (Kontroli udaljenosti pri parkiranju), uputstva za Navigation (Navigaciju) i povratne informacije za Voice Recognition (Prepoznavanje glasa).
• Možete da menjate vrste medija pomoću dugmeta za način rada – na primer, TV, Radio, Bluetooth Media (Blutut mediji), iPod, USB, zavisno od specifikacije vozila i izvora dostupnih u tom trenutku.
• Leve/desne kontrole mogu se koristiti za promenu pesama i omiljenih TV kanala/radio-stanica. Napomena: Dugi pritisak na levu/desnu tipku pokreće traženje radio-stanice.
Koristeći novi Virtual Instrument Display (Virtuelni displej instrumenata), takođe je moguće izabrati i medijski izvor, omiljene TV/radio-stanice, ili birati sa spiska nedavnih telefonskih poziva. Kako biste to učinili, pritisnite tipku Menu/OK (Meni/OK) na volanu, a zatim listajte do odgovarajuće opcije, npr. Favourites (Omiljeni), Source (Izvor), Recents (Nedavni). Kliknite na Menu/OK (Meni/OK) za izbor podmenija. Pomoću kontrola gore/dole na volanu jednostavno se pomerite do stavke koju želite i kliknite na Menu/OK (Meni/OK) za izbor broja, omiljenih ili izvora.
Kolikom broju TV/radio omiljenih mogu da pristupim direktno iz menija grupe pomoću kontrola na volanu?
Svojih prvih 14 favorita možete da izaberete na virtuelnom displeju instrumenata. Ako željeni omiljeni nije dostupan, možete da promenite redosled na listi dok vaše vozilo stoji.
Izvori u medija plejeru ponekad se prikazuju na različitim pozicijama, zašto je to tako?
Izvori prikazani u medija plejeru zasnivaju se na onima koji su dostupni u tom trenutku, bilo fizički bilo bežično. Budući da se mogu razlikovati od putovanja do putovanja, izvori se raspoređuju dinamički na osnovu upotrebe. Radio se uvek nalazi u gornjem uglu. Pored radija uvek je prikazan poslednji korišćeni izvor, i tako dalje. Ako izvor nije dostupan, ne prikazuje se. Na primer, ako USB uređaj trenutno nije umetnut, neće biti prikazan na listi izvora medija.
Kako da ponovim sve pesme / ceo album?
To će se desiti automatski. Funkcija ponavljanja uvek je uključena, zbog čega je jedina dostupna opcija Repeat the Current Song (Ponovi trenutnu pesmu).
Ako odlučim da prodam svoje vozilo, kako mogu da izbrišem svoje lične podatke?
Prvo se odjavite sa svakog korisničkog računa povezanog sa vašim vozilom. Zatim izbrišite sve profile i izbrišite istoriju pretraživanja. Opcije za to nalaze se u postavkama Navigation (Navigacija).
Posle vožnje unatrag a zatim unapred, ekran Park Distance Control (Kontrole udaljenosti pri parkiranju) pojavljuje se na Ekranu osetljivom na dodir – kako ga mogu sakriti?
Za privremenu minimizaciju prozora, ali uz zadržavanje zvučnih upozorenja – dodirnite krstić u gornjem uglu prozora Park Distance Control (Kontrola udaljenosti pri parkiranju).
Kako biste potpuno onemogućili Park Distance Control (Kontrolu udaljenosti pri parkiranju), dodirnite dugme Park Distance Control. Zavisno od vašeg vozila, to će biti ili na dnu Ekrana osetljivog na dodir ili na konzoli iznad glave.
Pošto se brzina vašeg vozila poveća iznad 11 mph / 16 km/h, Park Distance Control (Kontrola udaljenosti pri parkiranju) automatski se isključuje.
Da li mogu da prilagodim jačinu zvuka upozorenja za Navigation (Navigaciju) i Park Distance Control (Kontrolu udaljenosti pri parkiranju)?
Da, svi zvučni izvori sistema Touch Pro mogu se prilagoditi vašoj željenoj jačini zvuka. Dok je izvor zvuka aktivan, jednostavno podesite glavnu kontrolu jačine zvuka dok ne postignete željeni nivo.
Napomena: Neki izvori imaju minimalni nivo jačine zvuka kako bi bili sigurni da se relevantne bezbednosne funkcije sistema uvek mogu čuti.
Da li mogu da omogućim emitovanje zvučnih saobraćajnih upozorenja sa lokalnih radio-stanica?
Da, idite na Settings (Postavke) > All Settings (Sve postavke) > Features (Funkcije) > Media Settings (Postavke medija) > AM FM radio
Zašto ne postoji opcija za promenu postavke vremena?
Vreme se automatski sinhronizuje sa GPS satelitima na osnovu trenutne pozicije vašeg vozila. Zato, dok vozite između vremenskih zona ili tokom promena letnjeg računanja GMT vremena, sistem će se automatski ažurirati. Na taj način se pruža što tačniji rad Real Time Traffic Information (Sistema informacija o saobraćaju u stvarnom vremenu), čime se obezbeđuje tačnost svih informacija za vaše putovanje.
Zavisno od toga koju funkciju koristim, klik na dugme Settings (Postavke) otvara različite opcije – zašto je to tako?
Želeli smo da omogućimo lakši pristup opštim postavkama i brži pristup nekim često korišćenim postavkama kao što su ekran i zvuk. Zato je ikonica za postavke (dva zupčanika) smeštena na dno Ekrana osetljivog na dodir u svakoj glavnoj funkciji. Dodirom tog dugmeta prikazuje se ekran postavki za tu funkciju.
Na vrhu se jedno veliko dugme dinamički menja u skladu sa funkcijom koja se u tom trenutku koristi. Na primer, ako koristite funkciju Navigation (Navigacija), prikazaće se postavke Navigacije. Na dnu se nalaze kontrole za ručno određivanje automatske osvetljenosti Ekrana osetljivog na dodir ili za njeno potpuno isključivanje. Dva velika dugmeta u donjem delu omogućavaju pristup All Settings (Svim postavkama) i Audio Settings (Audio postavkama).
Zašto se zadnja kamera uvek prikazuje kada izaberem Reverse (Vožnju unatrag) – zašto se ne prikazuje prikaz kamere od 360 stepeni ako je to bila poslednja korišćena opcija?
To je zbog bezbednosnih razloga. Ugao gledanja zadnje kamere daleko je širi ako radi kao prikaz jedne kamere. Prikaz zadnje kamere takođe je efikasniji u upozoravanju na približavanje saobraćaja van vidnog polja.
Koje funkcije mogu da kontrolišem sa novim sistemom prepoznavanja glasa?
Land Roverov Voice Recognition System (Sistem prepoznavanja glasa) omogućava sigurniji pristup vašim medijima i telefonskim sistemima. Za aktiviranje glasovnog prepoznavanja, pritisnite dugme na volanu za glasovno upravljanje.
Zašto Voice Recognition System (Sistem prepoznavanja glasa) ne prepoznaje određene radio-stanice?
Ovo se može desiti kada više radio-stanica ima slično ime. U tom slučaju sistem će prikazati listu mogućih stanica za izbor. Jednostavno dodirnite naziv željene stanice ili pročitajte broj reda.
Alternativno, možete pokušati da izgovorite puni naziv stanice, npr. „Tune to BBC Radio 1” („Okreni na BBC Radio 1”), a ne samo „Tune to Radio 1” („Okreni na Radio 1"). Takođe možete i da kreirate glasovne oznake za sve svoje omiljene stanice.
Zašto ne mogu da koristim Voice Recognition System (Sistem prepoznavanja glasa) za kontrolu klimatizacije?
Land Roverov sistem prepoznavanja glasa dizajniran je da pomogne u izbegavanju potrebe za preduzimanjem više koraka u ispunjavanju zadataka. U većini slučajeva je za upravljanje klimatizacijom potreban samo jedan pritisak na tipku – glasovno upravljanje bilo bi komplikovanije za ovu interakciju.
Da li mogu da promenim jezik Voice Recognition Systema (Sistema prepoznavanja glasa)?
Jezik glasa postavlja se na osnovu jezika sistema. Za izbor drugog jezika za sistem prepoznavanja glasa jednostavno izaberite drugi jezik sistema na meniju postavki vozila.
Postavke za prepoznavanje glasa prikazuju kontrole za potvrdu i povratne informacije, šta je to?
Sa uključenim Voice Command Confirmations (Potvrdama glasovnih naredbi), Voice Recognition System (Sistem prepoznavanja glasa) potvrđuje vaš glasovni zahtev ponavljanjem uputstva. Na primer, pošto kažete: „Call home“ („Nazovi kući“), sistem će reći: „Calling home“ („Zovem kući“). Isključivanjem ove opcije skraćuje se vreme potrebno sistemu da izvrši zadatak. Sa uključenom Voice Feedback (Glasovnom povratnom informacijom), sistem vas podstiče na sledeći unos. Međutim, isključivanjem ove funkcije pošto se naviknete na sistem skratićete vreme interakcije. Molimo vas da primetite: čak i pošto ste isključili Voice Feedback (Glasovne povratne informacije), sistem i dalje može da zatraži vaš dodatni unos u određenim situacijama.
Koje su verzije internet pretraživača i operativnog sistema podržane preko raznih dostupnih aplikacija i veb-sajtova?
Aplikacija za smart telefon InControl: Android 4.2 ili noviji, Apple iPhone 5 ili noviji. Aplikacija Route Planner: Android 4.3 ili noviji, Apple iPhone 4s ili noviji sa sistemom iOS 8.0 ili novijim. Onlajn sajt Route Planner: Internet Explorer 9, 10, 11, Firefox 36, 37, Chrome 37, 38, Safari 7.1, 8. Operativni sistemi koji podržavaju onlajn sajt Route Planner: Windows 7, 8, 10, Mac OS X Mavericks ili noviji.
Kako mogu da proverim kompatibilnost svog telefona?
Molimo vas da posetite http://landrover50.nextgen-technology.net/?CultureId=23=1=en
Gde mogu da preuzmem aplikacije za smart telefon?
Pretražite Apple App Store ili Android Play za sledeće:
Apps (Aplikacije): Land Rover Apps (Aplikacije)
Route Planner: Land Rover Route Planner
Kakva je ocena moje vožnje?
U nekim slučajevima moguće je postići visoku ocenu vožnje, ali imati niži MPG / km/l – na primer prilikom vožnje u gustom saobraćaju. Ako je ocena vaše vožnje iznosila 100%, na putovanju ste postigli najefikasniju potrošnju goriva. Rezultat vožnje od 50% pokazuje da ste mogli da postignete znatno veću uštedu goriva primenom drugačijeg stila vožnje.
Zašto je vožnja ocenjena visokim procentom, ali je loša za potrošnju goriva?
U nekim slučajevima moguće je postići visoku ocenu vožnje, ali imati niži MPG / km/l – na primer prilikom vožnje u gustom saobraćaju. Ako je ocena vaše vožnje iznosila 100%, na putovanju ste postigli najefikasniju potrošnju goriva. Rezultat vožnje od 50% pokazuje da ste mogli da postignete znatno veću uštedu goriva primenom drugačijeg stila vožnje.
Zašto je ponekad teško pritisnuti dugmad na vrhu veb-stranice?
Pokušajte da malo povećate stranicu tako što ćete dva puta dodirnuti dugme „+ " na Ekranu osetljivom na dodir.
Tipka Back (Natrag) ne vraća me uvek na moju poslednju korišćenu funkciju/ekran, zašto je to tako?
Kako bi vam pomogao u navigaciji sa manje koraka, umesto istorijske logike Touch Pro koristi hijerarhijsku logiku za dugme Back (Natrag). Vraća vas kroz nivoe sistema umesto da vas vrati na vašu poslednju korišćenu funkciju.
NAVIGACIJA
OTVORI SVE
Zašto ne mogu da prebacim prikaz mape tako da sever bude gore?
Na osnovu istraživanja korisnika, dizajnirali smo Touch Pro navigacioni sistem sa prikazom smera prema gore. Velika većina korisnika preferira ovaj prikaz jer pruža lakše trenutno tumačenje druma koji se pojavljuje pred njima. Smatrali smo da usklađivanje ostalih prikaza mape sa prikazom smera prema gore uklanja svaku moguću zabunu.
Prikaz smera prema gore može da se kombinuje sa prikazom severa prema gore za prikaz vaše trenutne lokacije i odredišta u kontekstu preostale rute ili cele rute. Uz to, pretraživanja se uvek prikazuju u prikazu severa prema gore kako bi odredište stavili u kontekst vaše trenutne lokacije. Privremena opcija sa prikazom severa prema gore takođe je dostupna prilikom pregleda mape.
Kako izabrati prikaze 3D Map View (3D mape) na virtuelnom displeju instrumenata?
Pritisnite tipku Menu (Meni) na volanu kako biste otvorili meni Settings (Postavke). Zatim izaberite meni Settings (Postavke) prikaza i dodirnite Maps (Mape). Ako meni Display Settings (Postavke prikaza) nije prikazan, pomerajte se kroz podmenije dok ne vidite opciju Map (Mapa), koja bi trebalo da bude već istaknuta. Pritisnite OK za izbor. Pošto se mapa pojavi na virtuelnom displeju instrumenata, zatvorite meni držeći levu tipku za izbor.
Zašto se virtuelni displej instrumenata prema zadatim postavkama vraća na prikaz brojčanika instrumenata između putovanja?
Kako biste bili u toku sa statusom svog vozila u vezi sa gorivom, nivoima ulja i svim drugim važnim obaveštenjima.
Koja je razlika između različitih prikazanih opcija rute?
Prva je ruta uvek najbrža na osnovu sistema Real Time Traffic Information (Informacija o saobraćaju u stvarnom vremenu). Ako se saobraćajni uslovi promene tokom vašeg putovanja, sistem će vam automatski promeniti rutu. Ako izaberete drugu ili treću opciju (pod pretpostavkom da su dodatne opcije rute bile dostupne) i saobraćajni uslovi se pogoršaju, sistem će vas upozoriti na bržu alternativu – pritisnite "OK" za ažuriranje trenutne rute. Obično nema razlike u vremenu putovanja između druge i treće opcije rute.
Povremeno se informacije o ograničenju brzine prikazane na navigacionom sistemu ne podudaraju sa onima prikazanim na stvarnim saobraćajnim znacima, zašto je to tako?
Ako je vaše vozilo opremljeno funkcijom Traffic Sign Recognition (Prepoznavanje saobraćajnih znaka), prikazuje se kombinacija informacija sadržanih u bazi podataka mape na vozilu i vidljivih saobraćajnih znaka. Međutim, u određenim situacijama kamere vašeg vozila možda neće uočiti saobraćajni znak – na primer, ako se saobraćajni znak nalazi u blizini raskrsnice na sporednom putu.
Ako vaše vozilo nije opremljeno funkcijom Traffic Sign Recognition (Prepoznavanje saobraćajnih znaka), prikazana ograničenja brzine zasnivaju se na informacijama dostupnim u trenutku sastavljanja baze podataka ugrađene mape.
Iako se ulažu svi napori za pružanje tačnih informacija, vozač uvek snosi odgovornost za poštovanje saobraćajnih propisa.
Zašto navigaciona mapa prestane da se pomera kada upotrebim pokret zumiranja prstima?
Čim stupite u interakciju sa mapom, ona se menja u način rada Explore (Istraživanje), koji vam omogućava lociranje mesta i proveru rute ili saobraćaja u lokalnom području itd. Način rada Explore (Istraživanje) takođe uključuje i opciju za prikaz mape u načinu rada North-up (Sever je gore).
Mapa će se automatski vratiti u način rada Guidance (Navođenje) posle 60 sekundi ili kada pritisnete tipku za povratak ili dodirnete navigacionu strelicu. Prikaz mape zasniva se na poslednjoj korišćenoj opciji 2D, 3D ili satelitske mape.
Koliko usputnih tačaka mogu da unesem duž rute?
Možete da unesete do 10 usputnih tačaka duž rute uključujući i svoje odredište. Navedene su redosledom kojim ste ih dodali. Za promenu redosleda usputnih tačaka jednostavno dodirnite ikonicu menija u donjem uglu mape i izaberite Edit (Uredi).
Da li u načinu rada Guidance (Navođenje) mogu da odredim koja će se upozorenja pojaviti bočno od mape?
Da, upozorenja koje se prikazuju možete da odredite pristupom postavkama Settings (Postavke) > Navigation settings (Postavke navigacije) > Alerts (Upozorenja). Takođe možete da dodirnete svako upozorenje kako biste ga odbacili
Zašto se na početnom ekranu prikazuje procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA) za odredište koje nisam izabrao?
Ako ste omogućili Commutes (Putovanja na posao i sa posla) u meniju Navigation Settings (Postavke navigacije), odredište će biti Commute (Putovanje na posao i sa posla) naučeno na osnovu vaše trenutne lokacije i doba dana. Sistem Navigacije predviđa da bi to moglo biti vaše potencijalno odredište, čemu se prilagođava i ETA (estimated time of arrival: procenjeno vreme dolaska). Uz omogućenu postavku Commutes (Putovanja na posao i sa posla), sistem vam može dati vaše procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA) čak i ako niste postavili odredište – obaveštavajući vas o svim potencijalnim problemima na vašoj željenoj ruti. Ako ponekad vozite alternativnom rutom do istog odredišta, sistem će i to naučiti. Kada je više od jedne rute naučeno za isto odredište, sistem prikazuje najbržu rutu i procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA) na osnovu trenutnih uslova. Kada započnete svoje putovanje, prikazaće se kao linija na mapi, ali neće pročitati detaljna uputstva za svako skretanje – pretpostavlja se da poznajete rutu. Međutim, ako se saobraćajni uslovi pogoršaju, a vi skrenete sa trenutne rute, ili sa bilo koje druge rute kojom ste se prethodno kretali do tog odredišta – sistem će vas pitati da li želite da uključite detaljno navođenje sa svakim skretanjem. Ovo može biti posebno korisno ako se nalazite na nepoznatoj lokaciji.
Koliko bi putovanja trebalo da obavim do istog odredišta pre nego što funkcija Commute (Putovanje na posao i sa posla) nauči put?
Generalno su potrebna dva putovanja do istog odredišta sa iste početne tačke pre nego što se nauči Commute (Putovanje na posao i sa posla). Trenutno vreme takođe mora da bude unutar +/- 1 sata od startnog naučenog vremena.
Kako mogu da postavim odredište?
Postoji više različitih načina za postavljanje odredišta uz Touch Pro.
1. Kako biste pristupili ekranu sa opcijama Set Destination (Postavi odredište) sa početnog ekrana, dodirnite ikonicu Set Destination (Postavi odredište) na pločici navigacije. To će vas odvesti direktno na ekran za pretraživanje na kojem možete da unesete poštanski broj, adresu ili naziv mesta u jednom redu.
2. Dva puta dodirnite ikonicu Navigation (Navigacija) na dnu Ekrana osetljivog na dodir. Otvara se šortkat do ekrana postavki Destination (Odredište). Sada možete da izaberete jednu od tri opcije, unos Address (Adrese) (uključujući i poštanski broj), Search (Pretraživanje) ili Destinations (Odredišta). Odredišta mogu biti Home (Kuća), Recent destinations (Nedavna odredišta), Favourite destinations (Omiljena odredišta), Shared destinations (Deljena odredišta) ili Commutes (Putovanja na posao i sa posla).
3. Kada je dostupno putovanje na posao i sa posla, biće prikazano na pločici navigacije na početnom ekranu. Ako je dostupno više od jednog putovanja na posao na osnovu vaše trenutne lokacije i dela dana, prikazaće se Commutes available (Dostupna putovanja na posao i sa posla). Dodirivanje pločice navigacije vodi vas direktno na listu dostupnih putovanja na posao i sa posla.
4. Alternativno, izaberite odredište sa ekrana mape i dodirnite dugme menija u donjem uglu mape. Opet će se prikazati tri opcije odredišta, Address (Adresa), Search (Pretraga) i Destinations (Odredišta).
5. Takođe možete da pošaljete mesta ili odredišta svom vozilu putem aplikacije ili onlajn sajta Route Planner (Planer rute) za smart telefon. Mesto Saved (Sačuvano) u Route Planner (Planeru rute) pojaviće se u vašim omiljenim odredištima pošto se vaše vozilo poveže sa internetom i sinhronizuje odredišta. Ako je na ekranu otvorena Navigation (Navigacija) kada se novo odredište primi od Route Planner (Planera rute), odredište će se pojaviti kao iskačuća tabla. Dodirom na Use Now (Upotrebi sada) biće potvrđeno odredište u navigacionom sistemu automobila. Mesta postavljena kao odredište putem Route Planner (Planera rute) pojavljuju se u nedavnim odredištima.
Zašto se odredište koje sam poslao svom vozilu nije pojavilo na navigacionom sistemu u vozilu?
Vozilo može da primi odredišta samo ako ima odgovarajuću mobilnu vezu za podatke. U nekim slučajevima, čak i ako je sistem prikazan kao povezan, mobilna mreža bi mogla da bude preopterećena, što sprečava sistem da primi odredište. Odredišta koja vozilo primi biće prikazana samo kada istražujete navigacionu funkciju sistema (Navigation). Odredište će tada biti prikazano ili kao ruta na bočnoj strani Ekrana osetljivog na dodir ili kao iskačući prozor za potvrdu. Ako vozilo primi odredište kada koristite funkciju koja nije Navigation (Navigacija), odredište se može povratiti iz nedavnih odredišta.
Kako mogu da vidim alternativne rute?
Pošto izaberete odredište, dodirnite Route options (Opcije rute) za pregled zadate rute (na vrhu spiska) i do dve alternativne rute. Izaberite željenu rutu i dodirnite Start za početak navođenja.
Kako mogu da koristim funkciju pretraživanja odredišta?
Jednostavno unesite mesto, poštanski broj ili adresu u okvir za pretraživanje. Čak i ako netačno napišete ime/adresu, funkcija pretraživanja obično prepoznaje lokaciju.
Ako vaše vozilo ima mobilnu vezu za podatke, pretraživanje će pristupiti najnovijim informacijama u oblaku (cloud), kao i bazi podataka vašeg vozila.
Koji je najefikasniji način traženja odredišta?
Kako biste uštedeli vreme, pritisnite ikonicu za skrivanje tastature pošto upišete prva 3–4 slova. Time će se prikazati listu mogućih lokacija. Dok pregledate listu, prikaz mape se automatski ažurira tako da možete jednostavno videti lokaciju u kontekstu svoje rute, odredišta ili trenutne pozicije.
Kliknite na željeno odredište kako biste videli pregled rute na mapi. Ako vaše vozilo ima mobilnu vezu za podatke, za lokaciju će se prikazivati i slike na nivou ulice ako su dostupne.
Dodirom na ikonicu celog ekrana u uglu slike povećava se slika na nivou ulice. Pomeranjem slike omogućeno je rotiranje u svih 360 stepeni. Dodirom na „...” dobijate dodatne informacije uključujući i pojedinosti o adresi i nedavno objavljene recenzije ako su dostupne. Zavisno od vašeg odredišta, ocena zvezdicama može biti prikazana na osnovu recenzija sa internet sajtova kao što je TripAdvisor.
Ako je odredište vehicle park (parking) – a parking podržava te informacije – ekran sa dodatnim informacijama takođe će uključivati i cene i dostupna mesta.
Kada je navođenje aktivno, klikom sa strane okvira za pretraživanje možete da potražite drugu lokaciju u blizini svog odredišta – na primer, restoran za ručak.
Zašto kod unosa poštanskog broja metodom unosa adrese ne postoji opcija za dodavanje kućnog broja?
Opcija unosa poštanskog broja pretražuje iz centralne tačke unutar tog poštanskog broja. Međutim, moguće je pretraživati pomoću naziva ulice i kućnog broja.
Zašto se ikonica upozorenja za gorivo ponekad pojavljuje kada postavim odredište?
Da bi vas upozorila da nemate dovoljno goriva da dovršite svoje putovanje bez zaustavljanja za točenje goriva.
Kako biste u svoje putovanje jednostavno uključili pauzu za točenje goriva, dodirnite ikonicu upozorenja za gorivo. Kada to učinite, prikazaće se benzinske stanice duž vaše rute blizu tačke na kojoj ćete morati da natočite gorivo – time će takođe biti dato tačnije procenjeno vreme dolaska (estimated time of arrival: ETA).
Zašto pločice sa strane glavnog navigacionog ekrana nestaju kada vozilo počne da se kreće?
Pločice sa strane glavnog navigacionog ekrana dizajnirane su kako bi vam pomogle u planiranju putovanja pre polaska.
Da li mogu da promenim muška i ženska glasovna uputstva za Navigaciju?
Za većinu jezika da, idite na Settings (Postavke) > All Settings (Sve postavke) > Language and Keyboards (Jezik i tastature).
Ako upotrebljavam navigacioni sistem u načinu rada sa navođenjem i tražim novo odredište, zašto mi sistem ne dopušta da trenutno odredište zamenim novim traženim odredištem?
S obzirom na učestalost upotrebe tog scenarija, odlučili smo da bi opcija replace current destination (zameni trenutno odredište) stvorila dodatnu složenost koja nije od pomoći. Najjednostavniji način unosa novog odredišta je otkazivanje navođenja u meniju Navigacije i postavljanje novog odredišta.
Pri unosu adrese, zašto je uvek potrebno upisati grad pre upisivanja ulice?
Kako biste brže pronašli ulicu koju tražite. Isti naziv ulice često se nalazi u više gradova – ako prvo unesete grad, lista mogućih ulica se skraćuje.
Međutim, moguće je uneti mesta ili adrese u jednom redu pomoću opcije Search (Pretraživanje).
Kako se ažuriraju Land Rover mape?
Vaš ovlašćeni prodavac je u vaše vozilo instalirao najnovije mape. Daljnja ažuriranja mapa biće dostupna do četiri puta godišnje, zavisno od vaše regije.
Ažuriranja mapa mogu da se preuzmu na USB memoriju putem vašeg Windows ili Apple računara upotrebom alata za preuzimanje koji je dostupan na LandRover.com/navigation. Ažuriranje sistema mapa vašeg vozila obično traje 10–15 minuta posle učitavanja ažuriranja na USB memoriju.
USB memorije moraju biti formatirane kao FAT32. Land Rover preporučuje korišćenje USB 3.0 memorije, kapaciteta od 32 GB nekog uglednog brenda. Motor vozila MORA da radi tokom celog procesa ažuriranja. Ako ažuriranje mape bude prekinuto, možda ćete ostati bez mapa u sistemu, a tada će biti potrebno ponovno pokretanje procesa.
Za dodatne pojedinosti molimo vas da posetite LandRover.com/navigation.
Kako mogu da proverim koje su zemlje pokrivene mojim automobilskim mapama?
Iz menija Navigacija (Navigation) idite na Settings (Postavke) > Navigation settings (Postavke navigacije) > Installed Maps (Instalirane mape). Pokrivene zemlje navedene su na ovom prikazu.
CLIMATE (KLIMATIZACIJA)
OTVORI SVE
Masažna sedišta se automatski uključuju, kako to sprečiti?
Možda ste slučajno omogućili automatsku aktivaciju funkcije masaže. Idite na Settings (Postavke) > All Settings (Sve postavke) > Features (Funkcije) > Seats (Sedišta) > Auto Massage (Automatska masaža).
Koliko traje program masaže?
Pun ciklus masaže traje 10 minuta.
TELEFON
OTVORI SVE
Kako mogu da uparim svoj telefon sa omogućenom Blutut tehnologijom?
Ako nijedan telefon trenutno nije uparen ili povezan, na panelu će se prikazati „tap to connect phone“ („dodirni za povezivanje telefona“). Jednostavno dodirnite taj tekst i sistem je spreman za Blutut uparivanje. Na svom telefonu idite na meni Blutut uparivanja i potražite svoje vozilo. Zavisno od modela korišćenog telefona, Touch Pro i/ili vaš telefon mogu od vas zatražiti da potvrdite podudaranje koda pre uparivanja. Od vas se takođe može tražiti da potvrdite preuzimanje telefonskih kontakata i fotografija kontakata (ako je podržano).
Da li moje preuzete kontakte ili fotografije mogu da vide svi koji imaju pristup vozilu?
Ne, vaši sinhronizovani kontakti moći će da se vide samo kada je vaš telefon povezan sa vozilom.
Koliko Blutut uređaja može biti povezano ili upareno?
Može biti upareno do 10 Blutut uređaja. Istovremeno mogu da budu povezani jedan telefon i jedan uređaj za reprodukciju medija. Međutim, ako je vaš telefon povezan kao telefon i kao uređaj za reprodukciju medija, istovremeno ne može biti korišćen još jedan uređaj. Prvi uređaj uparen sa sistemom Touch Pro biće označen kao vaš primarni uređaj, osim ako ne promenite postavke. Idite na Settings (Postavke) > All Settings (Sve postavke) > Featues (Funkcije) > Bluetooth > Paired Devices (Upareni uređaji) > i kliknite na uređaj koji želite da promenite.
Kako mogu da pretražujem kontakte sa telefonske liste kontakata?
Na glavnom ekranu telefona izaberite Contacts (Kontakti). Dodirnite okvir za pretraživanje na vrhu ekrana sa kontaktima kako biste pristupili tastaturi i počeli da tražite željeni kontakt. Dok kucate, lista rezultata se automatski ažurira. Kliknite na okvir „x matches” („x rezultata“) za pregled opcija. Kako biste omogućili najveći broj istovremeno vidljivih kontakata, okvir za pretraživanje se pomera sa listom dopuštajući da bude prikazano pet umesto četiri stavke.
Alternativno pritisnite dugme za prepoznavanje glasa na volanu i koristite glasovnu naredbu za biranje broja. Na primer:
„Call David Smith” („Nazovi Dejvida Smita“)
“Call David Smith Mobile” („Nazovi mobilni Dejvida Smita“)
„Dial 01234987654“ („Biraj 01234987654”)
Zašto je ikonica telefona i dalje vidljiva kada sam na ekranu telefona?
Ako ste sa sistemom Touch Pro uparili više od jednog telefona – dodirom ove ikonice možete da se prebacite na drugi uređaj za upućivanje/prijem poziva.
Zašto vozilo ne pamti moj Blutut telefon i ne uparuje se sa njim automatski?
Ovo je najverovatnije zbog toga što je funkcija automatskog povezivanja za taj uređaj onemogućena u vašim Blutut postavkama.
Da li Touch Pro može da očita dolazne tekstualne poruke i imejlove?
Slušalice Windows telefona mogu biti konfigurisane za čitanje i odgovaranje na tekstualne poruke ako je kompatibilni uređaj povezan putem Blututa. Međutim, Touch Pro trenutno ne podržava tu funkciju za korišćenje sa Android i Apple uređajima.
MEDIJI
OTVORI SVE
Pod funkcijom Radio, da li su Favourites (Omiljeni) slični već sačuvanim stanicama?
Da, pod nazivom Favourites (Omiljeni) sačuvana je lista svih vaših omiljenih radio-stanica bez obzira na talasnu dužinu, npr. FM, AM ili DAB – čime se olakšava nalaženje vaše omiljene stanice. (U ranijim sistemima bilo je potrebno promeniti radijsku talasnu dužinu pre mogućnosti izbora već unapred postavljene stanice.)
Takođe možete da dodate i svoje omiljene radio-stanice kao šortkat na jednom od svojih individualizovanih početnih ekrana.
Alternativno, pritisnite dugme za prepoznavanje glasa na volanu i koristite glasovnu naredbu za nalaženje stanice.
Kako mogu da dodam radio-stanicu u svoje Favourites (Omiljene)?
Na ekranu Now playing (Sada svira) ili Find list (Pronađi listu) radio-stanica, dodirnite ikonicu zvezdice. Kada se zvezdica promeni iz obrisa u punu ikonicu, stanica je dodata kao Favourite (Omiljena). Stanice su navedene redosledom kojim ste ih dodali.
Da li mogu da promenim redosled svog spiska Favourites (Omiljenih)?
Da. Pritisnite ikonicu za uređivanje (edit) na dnu ekrana, a zatim dodirnite i povucite stanicu na novu poziciju na listi. (Ovo možete da uradite samo dok vaše vozilo stoji.)
Kako mogu da uklonim stanicu sa liste Favourites (Omiljenih)?
Dodirnite ikonicu zvezdice – pošto se vrati u obris, ta stanica više neće biti navedena kao Favourite (Omiljena).
Izabrao/la sam Carousel view (Galerijski prikaz), zašto se moja muzika prikazuje kao lista?
Carousel view (Galerijski prikaz) podržan je samo za satelitski radio Sirius XM (samo za SAD i Kanadu), medijsku biblioteku i USB uređaje.
Kako da se prebacujem između radio-stanica kada sam u Media (Medijima)?
Kada ste u Media (Medijima), možete da pređete levo/desno preko središta Ekrana osetljivog na dodir kako biste promenili radio-stanice, TV-kanale ili pesmu koja se reprodukuje.
Da li mogu da kopiram CD-ove u medijsku biblioteku Touch Pro?
Da, ugrađena baza podataka Gracenote pronalazi informacije o pesmi kao i slike albuma i izvođača. Posle umetanja CD-a, pored kontrola reprodukcije pojaviće se ikonica koja vam omogućava kopiranje.
Da li se baza podataka Gracenote može ažurirati kako bi bila prilagođena novoizdanim albumima?
Molimo vas da se za najnovija ažuriranja softvera obratite svom ovlašćenom prodavcu.
Kako su FM stanice organizovane u medijateci?
Kada izaberete opciju Find (Pronađi) na radio-ekranu Now Playing (Sada svira), prikazaće se lista svih dostupnih FM stanica prema frekvenciji. Međutim, ako želite da promenite redosled liste prema nazivu stanice, to možete da promenite u Radio Settings (Postavkama radija).
Da li mogu da gledam više od jednog TV kanala u svom vozilu?
Zavisno od specifikacija vašeg vozila i kvaliteta prijema, moguće je gledati do tri kanala istovremeno.
Više TV antena smeštenih u arhitekturi vozila omogućava gledanje jednog kanala na levom zadnjem ekranu, nekog drugog kanala na desnom zadnjem ekranu, a trećeg na prednjem Ekranu osetljivom na dodir. Međutim, prednji Ekran osetljiv na dodir može se videti samo ako vozilo miruje – ako je vozilo u pokretu, reprodukuje se samo zvuk.
Ako se gleda jedan TV kanal, signal sa više antena kombinuje se kako bi se dobio jači signal i popravio kvalitet slike.
Pošto umetnem DVD u njegov ulaz, zašto se ne reprodukuje automatski?
Kako bi bilo izbegnuto prekidanje izvora medija koji se trenutno reprodukuje. Ova je funkcija posebno korisna za vozila opremljena sistemom Rear Seat Entertainment (Zabave za zadnja sedišta). U tom slučaju, kako bi bilo izbegnuto ometanje drugih putnika, DVD se može reprodukovati na zadnjim ekranima dok se zvuk reprodukuje putem bežičnih slušalica.
Kada gledam ekran medija plejera i pritisnem tipku za napajanje, ekran se ne isključuje – umesto toga prikazuje se početni ekran. Zašto?
Radi praktičnosti automatski se prikazuje početni ekran koji vam pomaže u navigaciji do druge funkcije.
Da li mogu da kontrolišem i pratim sadržaj na zadnjim ekranima sa prednje strane vozila?
Da, izaberite ekran za reprodukciju medija sa prednjeg ekrana osetljivog na dodir i dodirnite Rear Media (mediji pozadi). Sada možete da vidite šta se trenutno reprodukuje na svakom ekranu.
Na ovom ekranu suvozač takođe može da menja medijske izvore i/ili kanale/stanice/pesme, zavisno od korišćenog izvora.
Vozač takođe može da izabere da se zvuk iz sistema Rear Seat Entertainment (Zabave na zadnjim sedištima) reprodukuje putem zvučnog sistema kabine. U tom trenutku putnici pozadi imaće punu kontrolu nad jačinom zvuka u kabini.
Molimo vas da primetite: samo putnici napred ili pozadi mogu imati pristup kontroli jačine zvuka u pojedinom trenutku. Nije moguće istovremeno podesiti jačinu zvuka i u prednjem i u zadnjom delu vozila.
Koja je funkcija dugmeta za zaključavanje na zadnjem ekranu „nadzornika“ (supervisor) medija?
Njime se zaključava daljinski upravljač i sprečavaju korisnici u zadnjem delu vozila da menjaju kanal ili jačinu zvuka. Ova funkcija može da bude posebno korisna ako u vozilu prevozite malu decu.
Da li se može isključiti/prilagoditi jačina zvuka u kabini iz zadnjeg dela vozila?
Ako se zvuk reprodukuje putem zvučnog sistema vozila, putnicima na zadnjim sedištima može biti omogućeno upravljanje audio-sistemom u kabini. Daljinski upravljač se u tom slučaju po potrebi može koristiti za podešavanje ili isključivanje jačine zvuka.
Prilikom slušanja medija na zadnjem sedištu vozila putem bežičnih slušalica, kontrola jačine zvuka nalazi se na bočnoj strani slušalica.
Koje su funkcije dostupne u novom sistemu Rear Seat Entertainment (Zabave za zadnja sedišta)?
Funkcije sistema Rear Seat Entertainment (Zabave za zadnja sedišta) uključuju sledeće:
• 2 ekrana HD 10,2” 16:9 koji se mogu sakriti kada nisu u upotrebi
• potpuno novi dizajn korisničkog interfejsa
• širok raspon mogućnosti povezivanja za podršku raznim uređajima kao što su smart telefoni/tableti:
• 2 USB 3.0 interfejsa
• 1 HDMI interfejs
• 1 HDMI / MHL ulaz dvostruke namene
• kontrole na ekranu za sve medije, klimatizaciju i grejana/hlađena sedišta (zavisno od specifikacije vozila)
• kontrole nadzora za suvozača radi kontrole ili praćenja korišćenja
• bežične slušalice sa podrškom za Dolby Virtual Surround Sound
Novi navigacioni sistem (nije dostupan u Japanu) pruža sledeće mogućnosti:
• celokupne informacije o statusu putovanja
• potpunu mogućnost pretraživanja i pregledanja mapa (onlajn pretraživanje ako vozilo ima mobilnu vezu za prenos podataka)
• satelitske slike (potrebna veza za prenos podataka)
• funkciju koja putnicima na zadnjim sedištima omogućava da vozaču predlože odredišta
Kada koristim aplikaciju InControl, zašto se zvuk reprodukuje putem zvučnika mog Android telefona, a ne putem zvučnog sistema vozila?
Android telefoni moraju da budu povezani sa sistemom Touch Pro putem Blututa i USB-a.
Kojeg kapaciteta mogu biti USB uređaji?
Do 128 GB.
Molimo vas da primetite: pre mogućnosti korišćenja bilo koje USB memorije, moraćete ponovo da je formatirate kao FAT32. Molimo vas da proverite da li ste sačuvali sve podatke sa USB uređaja, jer će ponovnim formatiranjem biti izbrisani svi podaci.
Da li mogu da koristim prenosne uređaje za čuvanje medija?
Ovo ne preporučujemo jer potrošnja energije za ove diskove značajno varira.
Koji su medijski formati podržani za reprodukciju muzike i videa?
Touch Pro podržava širok raspon audio i video-formata, uključujući:
Audio-formati: AAC, Dolby, DTS, FLAC, MPEG 1, 2, 3, WMA, PCM, WAV, Apple Lossless
Video-formati: AVI, DV, 1, 2, 4 uključujući DivX, Xvid i QuickTime, H.263, H.264, WMV, MKV
Rado ćemo vam pomoći sa svim upitima ili vam reći više o sistemu InControl.
ODREDBE I USLOVI
Kada se registrujete za Protect ili počnete da koristite sistem Touch Pro ili aplikaciju InControl Apps, od vas će biti zatraženo da prihvatite naše pravne odredbe i pravila. Dodatne informacije možete pronaći u nastavku: